Já v mládí často podobal se vánku.....

Životopis

12. května 2010 v 17:47 | flower-go! |  Život
Petr Novák (6.9.1945 - 19.8.1997)
Narodil se v Praze na Vinohradech, které ho později inspirovali v jeho tvorbě.
Jeho dětství bylo poznamenáno časným rozvodem rodičů, díky kterému téměř nepoznal svého otce. Z gymnázia byl vyloučen těsně před maturitou. Od šesti let hrál na klavír, ale řádné a dokončené hudební vzdělání neměl. Velice ho na počátku tvorby ovlivnili Beatles a také po jejich vzoru skládal s přáteli písničky ve sklepě. pojmenovali se po nich - Beatles, později Georges a Beatovens. z jejich nahrávek, které poslali Jiřímu Černému do pořadu Houpačka. z několika nakonec vybral "Já budu chodit po špičkách" a "Povídej". Samozřejmě k velkému překvapení všech se písně ujali a stali se hitem takřka přes noc. Na prvních příčkách vydrželi skoro rok a půl. Přesto byla jejich tvorba známá jen z rozhlasu. Téměř nekoncertovali a nevydali ani jednu desku. Poté co dva ze členů skupiny odešli na vojnu, se rozpadla.
Petr Novák, který se chtěl vždy stát hercem se přihlásil na DAMU. Protože mu skupina Flamengo nabídla angažmá, od divadla odešel. Přesto se k tomuto snu vrací v písni Klaunova zpověď, kterou mu jako na tělo napsal Ivo Plicka. Ze skupinou Flamengo zažívá své asi nejkrásnější období. Právě z této éry je jedna z jeho nejznámějších písní "Náhrobní kámen". Jenomže ve skupině nebyl sám, Viktor Sodoma a po něm Karel Kahovec mu konkurují. Kromě toho směřoval spíše k vyjadřování pocitů, snažil se vžít do problému okolních lidí, což tak zcela neodpovídalo tomu, kam směřovalo Flamengo.
Přicházeli i jiné problémy. Petr Novák byl velikým odpůrcem komunistického režimu, jako ostatně většina tehdejší pěvecké scény. Málokdo si ho dovolil pozvat, i když nebyl přímo zakazován.
V roce 1967 založil kapelu George & Beatovens, ve které byl z původní kapely Jiří Jirásek - bicí. Dvojice Plicka - Novák se zapsala do povědomí především písněmi jako: klaunova zpověď, Pokoj č. 26, Toreador se nesmí bát, Stůj, den štěstí nebo třeba Esther. V roce 1984 se oženil s Evou Jakoubkovou. Nebyla to ale jeho první láska. Už v roce 1968 mu zastřelili dívku, na jejíž počest složil píseň "Den štěstí".
Koncem 70. let se začal jeho stav zhoršovat. Podléhal hodně a často alkoholu. Přesto vniklo pozoruhodné a často nedoceňované album "Kráska a zvíře" a další.
V 90.letech už se do jisté míry vzdal svého bohémského života. Začal koncertovat s Karlem Kahovcem. Jeho kariéra se dostávala do své další vzestupné fáze. Bohužel zemřel náhle na zástavu srdce.
Na jeho počest byla vydána alba "Ahoj, Tvůj Petr" vytvořené jeho kolegy - Karlem Kahovcem, Vl. Mišíkem a dalšími. Vyšlo samozřejmě ještě několik takových alb. Zatím posledním je "Klaunova zpověď" obsahující 41 jeho největších hitů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama